Sektor unutrašnje kontrole i tužilaštvo otkrili mrežu, osumnjičeni među kojima i bivši policajac
Pripadnici Sektora unutrašnje kontrole Ministarstva unutrašnjih poslova, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Novom Sadu, sproveli su akciju tokom koje je uhapšeno 14 osoba zbog sumnje da su omogućavali izdavanje srpskih pasoša na tuđe identitete članovima međunarodnih kriminalnih grupa. Akcija je sprovedena krajem prošle nedelje, a među uhapšenima su B. Š. (35) iz Rume i S. A. (46) iz Novog Sada, saopšteno je iz policijskih izvora.
Prema rezultatima istrage, osumnjičeni su pronalazili državljane Srbije koji nisu imali putne isprave niti dosije u policiji, a njihovi lični podaci su korišćeni za izdavanje biometrijskih pasoša osobama koje su se nalazile na poternicama Interpola. U lancu je ključnu ulogu imao bivši policajac Z. D., koji je tokom svoje službe proveravao podatke osoba čiji bi identitet kasnije bio zloupotrebljen. Za ovakve usluge, kriminalci su navodno plaćali iznose od 30.000 do 50.000 evra (od oko 3,5 do 5,8 miliona dinara).
Istraga je pokazala da su najmanje desetak osoba iz Turske, Rusije, Grčke, Bosne i Hercegovine i Crne Gore na ovaj način došli do srpskih pasoša, skrivajući se iza tuđih imena. Među njima su i pojedinci za kojima su raspisane crvene poternice Interpola zbog teških krivičnih dela kao što su ubistva, trgovina narkoticima, pranje novca i nedozvoljena trgovina oružjem. Interpol je posebno upozorio na jednog turskog državljanina i jednog crnogorskog begunca koji se dovode u vezu sa likvidacijama i zločinačkim udruživanjem.
Prema navodima iz istrage, jedan od klijenata bio je i odbegli vođa “kavačkog klana” Radoje Zvicer, koji je za lažni identitet navodno nudio 50.000 evra. Ovo nije prvi put da se njegovo ime dovodi u vezu sa zloupotrebom srpskih dokumenata.
“Istraga je u toku, a svi osumnjičeni su privedeni i protiv njih će biti podnete odgovarajuće krivične prijave”, navodi se u zvaničnom saopštenju policije.






