Policija i tužilaštvo sproveli akciju, osumnjičeni koristili društvene mreže za prikupljanje nedozvoljenog materijala
Šest osoba uhapšeno je u nastavku akcije „Armagedon“ u više gradova Srbije zbog sumnje da su putem lažnih profila na društvenim mrežama prikupljali i posedovali fotografije maloletnih lica nedozvoljenog sadržaja, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova. Hapšenja su izvršena u Beogradu, Novom Sadu, Zrenjaninu, Nišu, Smederevu i Boru, a među uhapšenima je i jedno lice sa državljanstvom Ruske Federacije.
Prema navodima policije, osumnjičeni su koristili aplikacije Snapchat i Viber kako bi dolazili do materijala, a akcija je sprovedena u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu i Posebnim odeljenjem za borbu protiv visokotehnološkog kriminala. Operacija je deo međunarodne akcije „Python“ koju koordinira Europol, usmerene na suzbijanje seksualne eksploatacije dece na internetu.
Za petoro osumnjičenih određena je mera zadržavanja, dok će protiv svih biti podnete krivične prijave zbog sumnje na izvršenje krivičnog dela prikazivanja, pribavljanja i posedovanja pornografskog materijala i iskorišćavanja maloletnog lica za pornografiju, u skladu sa članom 185 Krivičnog zakonika Republike Srbije.
“Istraga je u toku i preduzimaju se sve mere radi utvrđivanja svih okolnosti i identifikacije mogućih žrtava”, navodi se u zvaničnom saopštenju policije. Nadležni organi apeluju na građane da prijave svaku sumnjivu aktivnost na internetu, posebno kada su u pitanju maloletna lica.
Akcija „Armagedon“ deo je kontinuiranih napora državnih organa u borbi protiv visokotehnološkog kriminala i zaštite dece na internetu.






