Viši sud izrekao presudu, istraga ukazala na strah maloletnika od majke tokom događaja
Viši sud u Beogradu izrekao je u četvrtak presudu roditeljima maloletnika koji je izvršio teško krivično delo u Osnovnoj školi ‘Vladislav Ribnikar’. Otac je osuđen na 14 godina i šest meseci zatvora, dok je majka osuđena na dve godine i 11 meseci zatvora, saopšteno je iz suda.
Tokom obrazloženja presude, predsednik sudskog veća Dragan Martinović naveo je da je maloletnik u svom iskazu izjavio da je, po ulasku u školu, imao nameru da pozove majku jer se uplašio. Sudija je objasnio da je maloletnik imao najviše poverenja u majku, ali se plašio njene reakcije i saznanja o svojim namerama, zbog čega nije obavestio roditelje o planiranom događaju.
“U majku je imao najviše poverenja, ali se plašio njene reakcije. Ne njenog reagovanja, već celog saznanja o toj situaciji. On je pre izabrao da uđe u školu i ispali veliku količinu metaka koju je poneo, nego da o svom planu obavesti majku. Plašio se njenog saznanja da je to planirao”, naveo je sudija Martinović tokom izricanja presude.
Istraga je tokom suđenja utvrdila da je maloletnik, nakon što je ušao u školu, razmišljao da kontaktira majku, ali je ipak nastavio sa svojim planom. Sud je uzeo u obzir sve okolnosti, uključujući i izjave maloletnika, prilikom donošenja odluke o kaznama za roditelje.
Viši sud je naveo da su roditelji odgovorni za postupke maloletnika i da su izrečene kazne rezultat ponovljenog suđenja. Očekuje se da će nadležni organi nastaviti da prate slučaj i preduzimaju dalje mere u skladu sa zakonom.






